Pénteken kerül sor a Harag György színtársulat újabb bemutatójára.
Hazatérés Dániába címmel a színházi évad hetedik bemutatóját tartja pénteken az Északi Színház Harag György színtársulata. A premiert megelőzően Stier Péter igazgató Albu István rendezővel, Gönczi Hunor dramaturggal és Kovács Eszter irodalmi titkárral tartott sajtótájékoztatót a bemutató kapcsán.
A bemutatásra kerülő darab alapja a Marosvásárhelyről elszármazott Kiss Csaba által átdolgozott Hamlet lesz. Kiss neve ismerősen csenghet a szatmári színházba járók számára, hiszen a ''De mi lett a nővel?'' című darabját 2002-ben mutatták be Szatmárnémetiben.
h |
A pénteken, április 16-án 19. órai kezdettel bemutatandó előadás szereplői István István, Nagy Antal, Csiki Orsolya, Nagy Csongor, Rappert Gábor, Gaál Gyula, Varga Andrea, Bándi Johanna, Vencz Stella. |
h |
A Hazatérés Dániába Shakespeare drámájának kortárs olvasata, ami a kontextus megváltoztatásával válik mai történetté: a halottnak hitt öreg Hamlet él, a távolból hazatért herceget Horatio könyörtelenül szembesíti az elmúlt évek történéseivel, a középpontba pedig a nem is annyira negatív Claudius kerül. A nagy kérdés nem az, hogy a herceg megölje, vagy se Claudiust, hanem inkább az, hogy mit jelent előre megfontoltan és visszafordíthatatlanul cselekedni. Ez a modern Hamlet viaskodásának alapja.
Albu István rendező és Gönczi Hunor, a darab dramaturgja összeszokott páros - derült ki a sajtótájékoztatón. Többször dolgoztak már együtt, s ahogy eddig, a közönség most is egy nem szokványos darabot láthat majd tőlük. Kiss átdolgozna a Hamletet, a fiatal páros pedig némileg megváltoztatta az átdolgozást úgy, hogy abba minden színházba járó megtalálja a maga kis világát. A darab színpadra vitelekor szándékosan kerülték hideg formanyelvet, akik pedig már látták darabjaikat tudják, a tiszta műfajokat is kerülik, így a Hazatérés Dániába is a keverék lesz: dráma, amiből nem hiányzik a humor sem.
Az előadásban továbbá a stilizált, elidegenítő színészi játék és a karakteres festett maszkok ötvöződnek a realista játékmóddal. A teátrális megközelítés alapeleme a felhalmozott semmiként megjelenő aranyrögökből álló stilizált díszlet. Ebben a világban szembesítenek a szereplők önmagunkkal, azzal, amit magunknak sem vallunk be.
A pénteki bemutatóról beszéltek: Stier Péter, Albu István, Gönczi Hunor és Kovács Eszter